O nas

Zbigniew Ułanowski
Prezes Chemat Sp. z o.o.
Zbigniew Ułanowski

Nasza historia jest świadectwem tego, jak wiele można osiągnąć w synergicznie pracującym zespole wyjątkowych jednostek.

W latach 90-tych założyciele firmy zdobywali praktyki w zakładzie państwowym zajmującym się rektyfikacją i odwadnianiem spirytusu.  Dało im to rzemiosło i podstawy do działania na własny rachunek. Znajomość procesów przemysłowych i rynku otworzyły przed nimi świat technologii.

Firma rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku od małego przedsięwzięcia – rektyfikacja metanolu – odzysk wody złożowej przy współpracy z PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo). Projekt ten był swojego rodzaju trampoliną, która pomogła przedsiębiorstwu rozwinąć się w sferze kolejnych branż: spirytusowej, chemicznej i spożywczej.

Wszystkie zarobione środki były dalej inwestowane w rozwój firmy Chemat.  W ten sposób powstawał park maszynowy. W posiadaniu przedsiębiorstwa pojawiły się pierwsze maszyny do wyrobu urządzeń przemysłu chemicznego, wymienników ciepła, czy kolumn rektyfikacyjnych w których dziś Chemat specjalizuje się. Staliśmy się firmą produkcyjną oraz świadczącą usługi przy kompleksowej budowie obiektów do rektyfikacji i gorzelni. Właściciele firmy Chemat rozwinęli swoją działalność i wybudowali od projektu po realizację  firmę Destylacje Polskie w Obornikach Wielkopolskich. Była to rewolucja w przemyśle spirytusowym. Utrzymując status firmy prywatnej zrealizowaliśmy instalację o ogromnej wydajności na miarę przedsiębiorstwa państwowego. Kolejne ruchy i inwestycje kształtowały Chemat. Dziś jesteśmy obecni w przemyśle spożywczym, spirytusowym, chemicznym, farmaceutycznym, ziemniaczanym i paliwowym.

Spółka Chemat zatrudnia obecnie ponad 60 osób. Realizujemy ambitne przedsięwzięcia w inżynierii przemysłowej, rozwijamy polski przemysł i pracujemy nad innowacyjnymi projektami, które mogą zmienić przyszłość branży. Tworzymy warunki pracy, które ułatwiają indywidualny rozwój poprzez wnoszenie do firmowych projektów najlepszych pomysłów i rozwiązań. W naszym składzie również są jednostki doktoryzujące się w dziedzinie technologii i inżynierii procesowej.